Rituál

Postavit se čelem k tomu, že láska není opětována, že v člověku vlastní dítě dokáže vyvolat takovou zlobu, až se tají dech, že v těle muže může žít i žena, která se občas dere na povrch a nenechá se umlčet, že lásku ženy k ženě může poskvrnit fakt, že obě spolu žijí skrytě a bojí se, co řekne okolí, to všechno a mnohem víc je Rituál.

Zřejmě už je zjevné, že se nejedná o snadnou četbu; v každé z 19 povídek se odkrývá osud člověka, který se dostal do určitým způsobem hraniční situace, kterou ve svém nitru otáčí, překlápí, rozebírá a zase skládá dohromady, což je složité  – a únavné. Přestože jsem některé příběhy doslova zhltnul a velmi rezonovaly s tím, nad čím někdy přemýšlím či co jsem zažil, musím říci, že přečíst Rituál je náročný úkol. Čtenáři je však odměnou pohled do nejniternějších myšlenek člověka, do úvah, přirovnání a pocitů, které autorka dokáže výborně vykreslit.

Inger Edelfeldtová, autorka sbírky, je jedním z pionýrů žánru v domácím Švédsku; koncem 70. let spustila svou knihou Šikovnej kluk, která intimním a ke konci velmi milým a hřejivým způsobem popisuje cestu k poznání vlastní identity a sexuální orientace  v době, která odlišnostem nebyla příliš nakloněna, revoluci. Pokud vás zaujal Rituál, neváhejte po jeho přečtení vyrazit do nejbližší knihovny pro Šikovného kluka, nebo se podívat do další autorčině tvorbě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *