Rituál

Postavit se čelem k tomu, že láska není opětována, že v člověku vlastní dítě dokáže vyvolat takovou zlobu, až se tají dech, že v těle muže může žít i žena, která se občas dere na povrch a nenechá se umlčet, že lásku ženy k ženě může poskvrnit fakt, že obě spolu žijí skrytě a bojí se, co řekne okolí, to všechno a mnohem víc je Rituál.

Zřejmě už je zjevné, že se nejedná o snadnou četbu; v každé z 19 povídek se odkrývá osud člověka, který se dostal do určitým způsobem hraniční situace, kterou ve svém nitru otáčí, překlápí, rozebírá a zase skládá dohromady, což je složité  – a únavné. Přestože jsem některé příběhy doslova zhltnul a velmi rezonovaly s tím, nad čím někdy přemýšlím či co jsem zažil, musím říci, že přečíst Rituál je náročný úkol. Čtenáři je však odměnou pohled do nejniternějších myšlenek člověka, do úvah, přirovnání a pocitů, které autorka dokáže výborně vykreslit.

Inger Edelfeldtová, autorka sbírky, je jedním z pionýrů žánru v domácím Švédsku; koncem 70. let spustila svou knihou Šikovnej kluk, která intimním a ke konci velmi milým a hřejivým způsobem popisuje cestu k poznání vlastní identity a sexuální orientace  v době, která odlišnostem nebyla příliš nakloněna, revoluci. Pokud vás zaujal Rituál, neváhejte po jeho přečtení vyrazit do nejbližší knihovny pro Šikovného kluka, nebo se podívat do další autorčině tvorbě.