Učíme se anglicky – vybíráme pomůcky

Angličtina je světovým jazykem, její popularita roste a je stále více a více využívaná. Pokud se s ní zrovna moc nekamarádíte a chtěli byste to změnit, připravil jsem si pro vás několik rad. A protože je Knihošlápek hlavn o knihách, vybral jsem několik tematických publikací.

Obecně na začátek

Sám jsem s angličtinou začal ve škole, konkrétně ve třetí třídě. Postupně jsem si angličtinu zamiloval, začal jsem hledat, co mě zajímalo, a vypracoval jsem se až ke zkoušce CAE (C1) – pro ty, kdo neví, co to znamená, řeknu jen, že tato úroveň je už jen „jedním schodem“ pod angličtinou rodilého mluvčího. Volil jsem cesty, ktere mi vyhovovaly, a proto se můj pohled na věc může lišit od ostatních angličtinářů. Určitě vám nemůžu garantovat, že se vám to, co vám nabídnu, bude líbit a že vám to bude naprosto sedět. Přesto si myslím, že vybírám materiály kvalitní, a tak stojí alespoň za prohlédnutí. 🙂

Začínáte sami

V tom případě vás obdivuji a přeji vám hodně štěstí. Začít s jazykem jen tak sám od sebe, to vůbec není lehké. Je obzvlášť důležité udržet si motivaci, proto volte materiály, po jejichž dokončení budete schopni vidět nějaké výsledky. Motivace je na začátku sdtuia to vůbec nejdůležitější. Na vyšších úrovních je pak samozřejmé, že se tempo zpomalí.

Kdybych měl teď začít s angličtinou úplně od začátku, asi bych nevolil knihu pro samouky (obzvláště ty české jsou strašně „suché“), ale porozhlédl bych se po nějakém kurzu, Pokud vám jazyková škola nevyhovuje, sáhl bych po internetovém kurzu, který zahrnuje interaktivní cvičení, poslech, videa a obrázky. Klidně bych začal na českém portále Help for English, kde je krásně zpracovaný kurz pro začátečníky.

Studium bych  doplnil knihami ze sady Self Study (samostudium) od Cambridge University Press. Knihy jsou velmi kvalitní a studenti i učitelé po celém světě je hojně využívají. Většina z knih je již revidovaná, některé kurzy už jsou editovány a vydávány více než 30 let, takže jsou vyzkoušené, odladěné a aktuální.

Pro začátečníky jsou to tyto knihy:

Základní sada: základní gramatika / základní výslovnost / základní slovní zásoba
     

Až si budete v angličtině trochu jistější, budou se hodit idiomatické prvky jazyka (ty „zvláštnosti“), jakými jsou třeba kolokace (ustálená spojení typu „fast food“), frázová slovesa (např. „put off“ ve smyslu odložit na později) a idiomy (např. „cry over spilt milk“ neznamená doslova brečet nad rozlitým mlékem, ale spíše litovat něčeho, co se stalo v minulosti).

Rozšiřující sada pro pokročilé: kolokace / frázová slovesa / idiomy
     

Pokud se vypracujete na úroveň samostateného uživatele jazyka (poradíte si sami), inspiraci můžete hledat níže v článku.

Nastoupili jste do kurzu

Skvěle! Pokud Vaše angličtina se bude rozvíjet pod dozorem zkušeného (nebo alespoň angličtiny znalého) učitele-lektora. V takovém případě už volba učebnice asi nebude na vás. Přesto se podělím o několik postřehů.

  • Knihy by měly být pro vaši úroveň.
   Pokud jste úplní začátečníci, Společný everopský referenční rámec pro jazyky (SERRJ) vás označí úrovní A0 (A1). Příslušnou úroveň, pro kterou je učebnice určena, ověříte na zadním přebalu učebnice. Většina nakladatelství dnes již úroveň SERRJ na své materiály vyznačuje.
  • Knihy by měly být od prověřeného nakladatele.
   Nejlepší jsou učebnice přímo z anglicky mluvící země. Některé mezinárodní učebnice  mohou být doplněny o české popisy a slovníček, musíte ale být opatrní. Nejhorší je, když se začátečník naučí nešikovně formulovanou definici nebo slovíčko ve špatném kontextu, potom se to s ním veze dál. Absolutně odmítám veškeré anglické učebnice vytvořené Čechy. My nejsme odborníci na angličtinu a naši autoři se těm anglickým nemohou rovnat.
   Mezi známá a uznávaná nakladatelství patří:

Oxford University Press – Jedno z tradičních a vyhledávaných nakladatelství. Je provázáno s Oxfordskou univerzitou. Jejich  knihy bývají odzkoušené, vyladěné a mají skvělou podporu a obrovský zásobník přidatných aktivit. Typickým představitelem učebnice od OUP je Headway.

 

Cambridge University Press – Taktéž tradiční a uznávané nakladatelství, které je spojené s Cambridgeskou univerzitou. Cambridge navíc připravuje celosvětově uznávané zkoušky prokazující úroveň jazyka. CUP je na poli učebnic mým osobním favoritem. Typickým představitelem Cambridge na poli učebnic je kurz Face2face.

Pearson (Longman) – Pearson je britskou trojkou na poli učitelství angličtiny. U nás se příliš nepoužívá a ani není tak známý, myslím si ale, že má velmi kvalitní materiály, které jsou také prověřené časem a několika edicemi. Pearson je mé oblíbené nakladatelství v oblasti slovníků. Nejznámější učebnicí je Cutting Edge.

 

     

Chcete si číst

To je určitě chvályhodné. Čtení je skvělý způsob učení se cizímu jazyku, jen je potřeba si vybrat úroveň, která vás bude bavit a které budete rozumět. Anglická nakladatelství vytvářejí zjednodušenou četbu, většinou se jedná o klasiku, rozdělenou do úrovní ( A0 – C2 nebo „Level“ 1 – 5), ze které můžete vybírat. Můžete si troufnout i na běžné knihy, ale začít číst chvíli trvá. Readery jsou potom dobrou výplní této mezery. Do čtení se nenuťte, pokud se na to necítíte, nečtěte.

Vyhněte se prosím dvojjazyčné četbě. Tyto knihy obvykle připravují česká nakladatelství, která si sama upravují originální díla a často tím páchají obří škody na jazyce díla a další, katastrofální škody na studentech, kteří se tak mohou naučit něco, co je špatně.

Potřebujete slovník

Volba slovníku se odvíjí od vaší úrovně. Na každé z úrovní potřebujete něco jiného.

  • Začátečníci – Zajímá vás primárně překlad nebo význam slov. Touto úrovní jsem prošel se slovníčkem od Lingey. Používal jsem praktický slovník.

  • Střední úroveň – Jste středně pokročilí, tedy uprostřed mezi začátečníky a pokročilými. Stále vás  ještě zajímá překlad a význam slova, už ale pokukujete po dalších informacích, hodí se vám příkladové věty a občas i synomyna. Dáváte pozor na to, abyste zvolili vhodné slovo. Pro tuto úroveň (asi B1 – C1) bych zvolil Oxford – studijní slovník. Obsahuje překlady, je ale i slovníkem výkladovým. Vytvořilo jej nakladatelství Oxford, proto můžete počítat se špičkovou angličtinou. Dodá vám spoustu dalších informací.

 • Pokročilí – Už se moc nezajímáte o překlad, spíše chcete vědět, jak jse slovo popsáno v jeho vlastním jazyce, jaké má synonyma, jak je frekventovaé, jak toto slovo dělit, jaké má předložkové vazby, atp. Můžete bezrpoblémově volit slovníky od známých nakladatelství – Cambridge, Oxford, Pearson, Macmillan a další. Já si vybral Longman Dictionary of Contemporary English (LDCOE). Je to krásný a barevný výkladový slovník, doplněný o DVD- ROM (v poslední verzi o internetový přístupový kód), který si nemohu vynachválit. Dobře se s ním pracuje, je obsáhlý a detailní.

 • Speciální slovník – Tady už záleží na tom, co hledáte. Pokud vás zajímá třeba slangová angličtina, můžete čerpat jak z českých, tak ze zahraničních slovníků, pokud vás zajímá lingvistika, projděte si nabídku Oxfordu a Cambridge. Tyto slovníky jsou ale velmi drahé.

Potřebujete procvičovat/hledat informace

Už ledaco umíte, ale chcete vylepšovat své schopnosti.

Opět vám doporučím sadu English in Use od Cambridge, kterou jsem popisoval v sekci pro samouky. Tato sada vás povede až k úrovni Advanced (C1), další rozvoj záleží ve velké míře na vás – klasických učebnic na úrovni C2 není moc, protože se očekává, že na této úrovni budete schopni ovládat jazyk kolem sebe naprosto bravurně, což znamená, že si budete moci číst, budete psát, mluvit a poslouchat úplně sami.

Pro zjištění, „jestli to, co jste zplodili, opravdu funguje,“ vám doporučím knihu Practical English Usage od Michaela Swana. Obsahuje popisy a vysvětlení jazykových jevů, a to včetně ukázek toho, jak by to vypadat mělo, ale i nemělo, což je výhoda. K této knize existuje kniha se sadou diagnostických tesů (jmenuje se Grammar Scan), která prověří, zda jevy opravdu ovládáte.

Chcete skládat zkoušky

Moudré rozhodnutí! Pokud jste se propracovali až ke zkouškám, myslíte to s angličtinou opravdu vážně a jste na dobré cestě!
V podstatě nyní máte dvě možnosti – skládat zkoušky mezinárodní (IELTS,Cambridge Exams,City&Guilds, Pearson PTE,…) nebo státní (maturita, SJZ základní, obecná, speciální-tlumočnická nebo speciální-překladatelská)

  • Státní zkoušky – Ze státních zkoušek se budu věnovat pouze maturitě, ostatních zkoušek ubývá a klesá o ně zájem. Mezinárodní zkoušky mají totiž větší váhu a platí po celém světě.
   Maturita je v současné době nastavena na úroveň B1, na kterou by se měl průměrný student dostat při studiu od prvního do čtvrtého ročníku SŠ. Vynkající publikací pro maturanty je Maturita Activator, tato kniha vznikla v nakladatelství Pearson a je určena přímo českým maturantům. Shrnuje vše podstatné, co k maturitě potřebujete, a velmi příjemně se s ní pracuje.

 • Mezinárodní – je velké množství mezinárodních zkoušek, mezi ty nejvyhledávanější se řadí Cambridge English Exams (nejvíce pak certifikáty FCE, CAE a CPE) a IELTS (tam rozhoduje bodové skóre na škále 0 – 9). Oba systémy zkoušek odpovídají  rozpětím SERRJ (např. FCE = IELTS 5 – 6.5 = B2; CAE = IELTS 6,6 – 8; apod.). Záleží tedy, kterou zkoušku si zvolíte.
  Tyto dvě nejznámější zkoušky připravuje Cambridge, který také vydává oficiální učebnice, proto nevidím důvod se jich nedržet. Mám osobní zkušenost s učebnicí Objective First ke zkoušce FCE, se kterou se mi moc dobře pracovalo. Učebnici ke zkoušce CAE jsem měl od jiného nakladatele a tak spokojený jsem nebyl. V případě FCE lze doporučit i učebnici od nakladatelství Pearson, která je poměrně známá a pracuje s jazykovou diagnostikou, takže si můžete „ušít výuku na míru“. K této učebnici bych přikročil pouze v případě FCE, jinak bych se držel Cambridge.

  

Všem přeji hodně štěstí při studiu angličtiny – je to nádherný jazyk! 🙂