Zaklínač v uších

Přestože jsem poměrně konzervativní knihomol – audioknihy ani e-knihy ke mně moc nepronikly – získal jsem několik povídek oblíbené knižní série Zaklínač. Musím říct, že jsem byl velmi příjemně překvapen.

Jak jistě většina z vás už ví, Zaklínač je oblíbená fantasy série, kterou napsal Andrzej Sapkowski. Troufám i tvrdit, že jde o asi nejvíce prodávanou slovanskou fantasy u nás.

Zaklínač ale není pouze knižní série – polská televize v minulosti uvedla celý seriál, polský CD Projekt vydal tři počítačové hry, a tak bylo jen otázkou času, než dojde i na audioknihy. A jak to dopadlo?

Když jsem začal s Posledním přáním, nemohl jsem si vůbec zvyknout na hlas vypravěče (kterým je Jiří Plachý) a nechápal jsem, co se děje – pokud však vezmete do rukou celou knižní sérii, zjistíte, že je na tom úplně stejně, celá sága totiž nezačíná ‚hlavní‘ příběhovou linií, ale několika povídkami. Začátek audioknihy je zvláštní, začíná jakoby uprostřed děje, ale po několika vyslechnutých kapitolách se ale ponoříte do děje a budete se lépe orientovat. Později jsem také zjistil, že herecké obsazení (Jiří Plachý – vypravěč; Jiří Dvořák – Geralt; Helena Dvořáková – Yennefer; Jakub Saic – Marigold;…) je přímo geniální, herci podávají skvělé hlasové výkony. Celé pozadí vyprávění je perfektně dokreslováno zvukovými kulisami (tekoucí voda, tříštění nádobí, jekot), takže jsem si opravdu připadal, jako bych tam stál a poslouchal.

Audioknihu Poslední přání nemohu než doporučit – jedenáct a půl hodiny zábavy rozhodně stojí za investici. Pokud máte rádi fantasy světy, které se vymykají stereotypům tohoto žánru, zvolte Zaklínače – celá série nabízí nepřibarvený lidský svět, ve kterém všichni mohou udělat chybu, nadávky létají vzduchem a nikdo nejde daleko pro ránu.